تاریخچه عطرسازی

تاریخچه عطرسازی

همه ی آن چیزی که امروز ما انسان ها در اختیار داریم چیزی نیست جز نسخه ی پیشرفته ی همان چیز که در اعصار گذشته نیاکان ما به آن دست یافته بودند. تاریخچه عطرسازی مربوط می شود به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد یا بیشتر. باستان شناسان در سال ۲۰۰۵ در شهر پیرگوس واقع در کشور قبرس کارگاهی را کشف کردند که با توجه به شواهد و قرائن و لوازم موجود در آن تصور می شود این کارگاه مربوطه عطرسازی می باشد.

اولین کارگاه عطرسازی دنیا

کارگاه کشف شده در شهر آرگوس در کشور قبرس با مساحت ۴۰۰۰ متر مربع که تخمین زده می شود حداقل مربوطه به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد است دارای حداقل ۶۰ دستگاه تقطیر برای گرفتن عصاره ی مواد و گلها بوده است. در این کارگاه عطرسازی باستانی بیش از ۶۰ کاسه و قیف و بطری برای مخلوط کردن و اندازه گیری عطرهای بدست آمده نیز کشف گردید.

وجود آثار مواد مختلف گیاهی در این کارگاه چند هزار ساله، همچون انواع ادویه جات، بادام، گشنیز، مورد سبز، رزین، ترنج و انواع گوناگون گل ها همگی شاهدی بر این کشف مهم در تاریخچه عطرسازی می باشند.

اولین عطار در تاریخچه عطرسازی

نکته جالب در تاریخچه عطرسازی این است که تا قبل از کشف این کارگاه ۴ هزار ساله ی قبل از میلاد، دانشمندان در ابتدا هنر عطرسازی را به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد به زنی بنام تاپوتی به عنوان اولین شیمیدان تاریخ نسبت داده بودند. طبق یادداشت های درج شده با خطوط میخی بر روی لوحه های سنگی تاپوتی در هزاره دوم قبل از میلاد در ناحیه ای با عنوان رودان جایی در نزدیکی مصر زندگی میکرده است. همچنین آمده است که او با استفاده از گل ها، روغن ها، اگیر و مواد معطر دیگر را ترکیب و تقطیر نموده و از این طریق عطر مناسب را بدست می آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.