رایحه یا نت های بویایی انواع عطر و ادکلن

رایحه و نت های بویایی انواع عطر و ادکلن

یقیناً برای شما هم پیش آمده که در هنگام استشمام یک عطر، نوعی رایحه را احساس کرده اید اما بعد از گذشت چند دقیقه آن رایحه جای خود را به بویی دیگر داده است. این موضوع به دلیل وجود نت های مختلف بویایی بوجود می آید. این نت ها در واقع رایحه هایی هستند که به مرور و در حین استفاده از یک عطر به مشام می رسند.

هر نت می تواند شامل یک یا چند گروه بویایی باشد که رایحه های متفاوتی دارند.شناخت دقیق این نت ها و گروه های بویایی آن می تواند تاثیر زیادی در انتخاب یک عطر مناسب با ماندگاری عالی داشته باشد. لذا اگر شما هم تمایل دارید تا آن ها را بهتر بشناسید، ما را تا انتهای این متن همراهی کنید چرا که قصد داریم مروری کامل بر روی رایحه و نت های بویایی انواع عطر و ادکلن داشته باشیم.

انواع رایحه و نت های بویایی

برای ساخت عطر ها از فرمولاسیون ویژه ای استفاده می شود که بر پایه ی نت های بویایی است. این نت ها حتی در عطر های تک گل هم وجود دارند و ماهیت آن ها تا حد زیادی وابسته به سرعت تبخیر مولکول های عطر است.

می توان رایحه و نت های بویایی انواع عطر و ادکلن را در سه دسته ی زیر قرار داد:

1.     نت آغازین یا بالایی(Top Note)

2.     نت میانی (Moddle Note)

3.     نت پایه یا پایانی (Base Note)

هر یک از این نت ها می توانند رایحه ای متفاوت داشته باشند اما عموماً از یک خانواده هستند و مجموع آن ها احساس مشترکی را به افراد القا می کنند که تاثیر زیادی در تصور افراد نسبت به یک عطر دارد.

فرمولاسیون و نوع مولکول های هر نت می تواند متفاوت باشد و همین تفاوت است که تاثیر زیادی بر روی انتخاب عطر ها می گذارد. ما در ادامه مروری کامل بر روی هر یک از نت ها خواهیم داشت که باعث می شود انتخاب دقیق تری در حین خرید عطر و ادکلolfaction-groupsن داشته باشید.

نت آغازین

نت آغازین در واقع همان رایحه ای است که در لحظات اولیه ی استفاده از یک عطر به مشام می رسد. مولکول های این نت بسیار سبک بوده و به سرعت تبخیر می شوند. این موضوع باعث می شود که در ثانیه های اولیه استفاده از یک عطر این رایحه به مشام برسد.

از آن جایی که این رایحه نخستین تجسم از یک عطر را به شما می دهد، لذا در فروش و انتخاب عطر ها اهمیت بسیار زیادی دارد. بدین جهت است که بیشتر تولید کننده ها از نت های تند و تازه استفاده می کنند.

نت میانی

نت های میانی به عنوان قلب عطر ها شناخته می شوند. این رایحه عموماً بعد از محو شدن نت آغازین پدیدار می شود و به نحوی یک پوشش دهنده برای تندی نت آغازین است. نت میانی عموماً ملایم بوده و می تواند بین 10 الی 60 دقیقه دوام داشته باشد.

این نت همواره به نسبت نت اولیه ملایم تر بوده و مولکول های آن هم وزن بیشتری دارند. به همین جهت است که همیشه بوی تند ابتدایی یک عطر به مرور دل انگیز و مطبوع می شود. این نت در واقع گروه اصلی بویایی نت ها را تعیین می کند لذا سعی کنید تا خرید خود را بر اساس آن انجام دهید.

نت پایه

این نت در واقع ساختار و بدنه ی اصلی انواع عطر و ادکلن را تشکیل می دهد و به نحوی حکم ثبیت کننده ی دو نت قبلی را دارد. نت های پایه عموماً مولکول های سنگینی دارند و لذا زودتر از 30 دقیقه ظاهر نمی شوند. این نت ماندگاری بیشتری دارد و به همین جهت استحکام و عمق یک عطر را مشخص می کند. بدین جهت است که فرمولاسیون رایحه ی این نت بسیار غنی و عمیق ساخته می شود.

به طور کلی دو نت آغازین و میانی از نت پایه تاثیر می گیرند و به گونه ای هم خانواده ی آن هستند. البته خود این نت تحت تاثیر نت میانی و ترکیبات آن تغییر می کند و از آن تاثیر پذیری دارد.

رایحه و نت انواع عطر

 

گروه های بویایی نت ها

همانگونه که اشاره کردیم رایحه یا نت های بویایی انواع عطر و ادکلن متفاوت بوده و هر نت می تواند رایحه ای متفاوت داشته باشد اما عموماً در یک گروه قرار می گیرند. به طور کلی نمی توان عطر ها و رایحه های آن ها را به یک دسته محدود کرد چراکه تنوع بسیار بالایی دارند و حتی عطر های تک گل هم تا حدودی ته بو و رایحه های جانبی دارند که می تواند با ماهیت اولیه آن ها متفاوت باشد.

متخصصان چند گروه رایحه ای تعریف کرده اند که هر کدام از آن ها خود دارای چندین رایحه و زیر دسته هستند. عموماً یک عطر هنگامی که انتخاب می شود دارای ترکیبات آروماتیک مختلفی در هر نت است که می تواند متعلق به یکی از گروه های زیر و یا ترکیبی از آن ها باشد.

این گروه ها بر روی مشخصات یک عطر  ذکر شده و عموماً با عباراتی همچون ترکیبی از شرقی، گل ها، مرکّبات، مدیترانه ای و…. شرح داده می شود . بدون شک نداشتن اطلاعات کافی در رابطه با هر یک از این گروه ها می تواند شما را در حین خرید دچار سردرگمی کند.

ما در ادامه شاخص ترین گروه های بویایی را برای شما ذکر کرده ایم که می تواند درک شما از رایحه و نت های بویایی انواع عطر و ادکلن را افزایش داده و بدین طریق انتخاب شما در حین خرید عطر و ادکلن را دقیق تر نماید.

رایحه ی گل ها (Floral)

این دسته همان گونه که از نامشان پیداست برگرفته از گل های طبیعی هستند. تنوع موجود در این گروه بی شمار بوده و رد پای آن در بیشتر عطر ها دیده می شود. مواردی همچون یاس، گل مریم، رز، سنبل، پایا، اسمانتوس و… همگی رایحه هایی هستند که در این دسته جای می گیرند و در نوع خود می توانند باعث آرامش خیال و تسلی روان افراد شوند. عموماً بیشتر این رایحه ها از فرآیند تقطیر گل ها ساخته می شوند اما عده دیگری هم در آزمایشگاه و طی فرآیند های شیمیایی به دست می آیند.

رایحه ی گل ها (Floral)

به طور کلی مولکول های مربوط به دسته Floral سبک بوده و لذا غالباً در نت های آغازین و میانی جای می گیرند. از طرفی دیگر باید این موضوع را خاطر نشان کرد که بیشتر عطر و ادکلن های زنانه از ترکیبات این دسته ساخته می شوند چرا که به دلیل ملایم بودنشان بیشتر باب میل بانوان هستند. Insensé by Givenchy یکی از معروف ترین عطر هایی است که رایحه ی آن متعلق به این گروه است.

رایحه ی مرکّبات (Citrus)

این دسته عموماً شامل ترکیباتی است که از مرکّبات یا گروه میوه های هسپریدی گرفته می شود. این دسته از رایحه ها جزو قدیمی ترین ترکیباتی هستند که در صنعت عطر سازی استفاده می شوند. به طور کلی رایحه های این دسته ترکیبی از میوه ها و مواد خام هستند که بوی مرکّبات را منتشر می کنند و به همراه رزین جزو ترکیبات اصلی در صنعت عطر سازی سنتی به حساب می آیند. گل شاه پسند، نارنج، سنبل هندی و… از جمله شناخته شده ترین رایحه هایی هستند که در این دسته جای می گیرند و قدمت نسبتاً بالایی هم دارند. البته باید عنوان کرد که ایجاد ترکیبات دیگری همچون گریپ فروت، پاملو، پرتقال ژاپنی(هاساکو) و… موجب دگرگونی و توسعه ی بیشتر این دسته شده است.

رایحه ی مرکّبات (Citrus)

رایحه های دسته مرکّبات طروات ویژه ی خود را دارند که حس تازگی و نشاط را به افرد القا می کنند. نت های آغازین این گروه عموماً فرح بخش بوده و ملایمت خاصی را به همراه دارد که می توان با حس مثبت اندیشی آن را توصیف نمود. این موضوع باعث شده تا ترکیبات این گروه همواره به همراه نت های گل و میوه مورد استفاده قرار بگیرد. Masculine by Dolce & Gabbana  از شناخته شده ترین عطر هایی می باشد که از بر پایه ی این رایحه ساخته شده است.

رایحه ی های شرقی (Oriental)

رایحه ی شرقی جزو آن دسته از رایحه های قدیمی است که گستردگی زیادی دارد . عموماً این دسته را با گروه خشکبار و یا سبزیجات هم می شناسند که رایحه های گرم، تند و شیرین دارند. این رایحه ها از موادی همچون بادام زمینی، وانیل، دانه ی توکا، فندق، چوب صندل و… گرفته می شود. رایحه های این دسته عموماً در هر دو نوع عطر مردانه و زنانه دیده می شود.

رایحه ی های شرقی (Oriental)

ترکیب این رایحه با گروه های گل و یا مرکّبات می تواند از شیرینی آن ها بکاهد و طراوت بیشتری را بدان ببخشد. به همین جهت است که در دو دهه ی گذشته با استقبال زیادی روبه رو شده اند. Praline de Santal و Equipage by Hermes از جمله معروف ترین عطر هایی هستند که بر پایه این ترکیبات ساخته شده اند.

رایحه های آبی یا نوشیدنی

این گروه از رایحه ها عموماً لطافت و سرزندگی خود را به همراه دارند و حس تازگی سواحل و یا کنار دریا را به افراد القا می کنند. در این گروه عموماً رایحه ای از یک نوشیدنی پرطرفدار مانند کوکاکولا، شامپاین، عصاره ی وانیل، پرتقال، آب لیمو و… به مشام می رسد. دلیل این موضوع به کارگیری عناصر و ترکیباتی است که بخشی از فرمولاسیون و یا دستور تهیه ی این نوشیدنی ها هستند.

 

رایحه های این دسته در نوع خود اشتها برانگیز هستند و ترکیب آن ها با رایحه ی گل و یا مرکّبات می تواند نتایج بسیار شگفت انگیزی را به همراه داشته باشد.

 


البته تفکیک این نتایج شگفت انگیز تا حدی نیازمند تجربه و مهارت است. اگر شما چنین مهارتی ندارید جای نگرانی نیست چراکه می توانید با کارشناسان ما در آقای عطر تماس حاصل فرمایید تا به شما در انتخاب یک محصول ایده آل کمک کنند.


 

سوالات تکمیلی در حوزه رایحه و نت های بویایی انواع عطر :

روند بویایی چگونه است؟

در انسان ها ، روند بویایی هنگامی شروع می شود که مولکول های ماده فرار که در هوا معلق هستند وارد حفره بینی شده و گیرنده های اپیتلیوم بویایی (OE) را فعال میکنند . در این هنگام سیگنالهای سلولهای OR که به بوها و متابولیتهای آنها پاسخ می دهند توسط پیاز بویایی (OB) گرفته می شوند. به این صورت فرد متوجه بو میشود.

7بوی اساسی چیست؟

7 رایحه اصلی به شرح زیر هستند :

  1. معطر (به عنوان مثال گل و عطر)
  2. میوه ای (همه میوه های غیر مرکبات)
  3. مرکبات (به عنوان مثال لیمو ، آهک ، پرتقال)
  4. چوبی و صمغی (به عنوان مثال کاج یا چمن تازه بریده شده)
  5. شیمیایی (به عنوان مثال آمونیاک ، سفید کننده)
  6. شیرین (به عنوان مثال شکلات ، وانیل ، کارامل)
  7. نعناع و نعناع (به عنوان مثال اکالیپتوس و کافور)

وظایف بویایی چیست؟

به طور کلی ، سیستم بویایی برای تشخیص مواد غذایی و تأمین کیفیت طعم خوب ، برای جلوگیری از موقعیت های خطرناک بالقوه در مسافت های طولانی و کوتاه مانند تهدیدات آتش سوزی و میکروبی مهم است.

انسان چند بو را حس میکند؟

بینی یک انسان توانایی تشخیص و تفکیک 1 تریلیون بوی متفاوت را دارد . در حال حاضر تحقیقات جدید از این موضوع پرده برداشته اند که حس بویایی و بینایی انسان ها قدرت بسیار بیشتری نسبت به چیزی که دانشمند ها تصور میکردند دارد.

 


در اخر از شما ممنونیم که همراه ما هستین و بهتون پیشنهاد میدیم اگر در راه انتخاب یک عطر هستین، برای انتخاب بهتر حتما مقاله نحوه انتخاب عطر را در سایت ما مطالعه کنید تا بتوانید تصمیم گیری دقیق تری را داشته باشید . موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.